Thursday, November 25, 2021

გაკვეთლი ,,მთავრობა"

 

გაკვეთილის მიზანი

გაკვეთილის მიზანი: გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ მთავრობის წევრების მოვალეობების და ძალაუფლებების გაანალიზებას. შექმნიან პრეზენტაციას თემაზე „ მე რომ მინისტრი ვიყო“

ქვე-მიზნები:

სამოქალაქო: მოსწავლეები იმსჯელებენ მთავრობის წევრების უფლება მოვალეობებზე

ინგლისური ენა: შეისწავლიან გრამატიკულ მასალას „ conditionals”

კომპიუტერული ტექნოლოგიები (ICT): შექმნიან პრეზენტაციას google.slide ის გამოყენებით თემაზე „ მე რომ მინისტრი ვიყო“ 

მასალები:

1.      https://www.mentimeter.com/s/aa9b71a7edf691805b0b59caa1d5c988/90e045d8cd7e/edit

2.      https://prezi.com/v/w6tqocack9bw/why-do-we-have-governments-one-important-reason-is-that-governments-make-laws/?preview=1

3.      https://padlet.com/rusieshvilirusudan/jrhzf4yb435ds0ul

4.       

გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეები იმსჯელებენ მთავრობის წევრების უფლება მოვალეობებზე

შეისწავლიან გრამატიკულ მასალას „ conditionals”,პრეზენტაციას google.slide ის გამოყენებით თემაზე „ მე რომ მინისტრი ვიყო“

 

გაკვეთილის ეტაპები

აქტივობები

დრო

(წუთები)

საკლასო ენა

მოთელვა:

სამოქალაქო განათლება

 

 

 

ა. თემის გამოცნობა, მოსწავლეები სურათის საშუალებით გამოიცნობენ გაკვეთილის თემას

ბ. მიზნის და შეფასების კრიტერიუმების გამოცნოობა

 

 

 

 

 

 

სურათის მიხედვით გამოიცანი გაკვეთილის თემა

აქტივობა 1

 

სამოქალაქო განათლება

 

 

 

 

წინარე ცოდნის გაღვივება

 

mentimeter.com ის საშუალებით მოსწავლეები პასუხობენ რამოდენიმე შეკითხვას მმართველობის ფორმებთან დაკავშირებით

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

გადადით მოცემულ ლინკზე და აირჩიეთ სწორი პასუხი

 

აქტივობა 2

 

სამოქალაქო განათება

მასწავლებელს კითხვა პასუხის საშუალებით მიყავს მოსწავლეები დასკვნამდე რა არის დემოკრატიის მახასიათებელი 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მასწავლებლის კითხვები

მოსწავლეების პასუხები

 

 

აქტივობა 3

ინგლისური

მოსწავლეები უყურებენ მასწავლებლის მიერ მომზადებულ პრეზენტაციას, სადაც საუბარია მთავრობის ძირითად მახასიათებლებზე და მთავრობის წევრების მოვალეობებზე

 

 

 

 

 

 

უყურეთ ვიდეოს და დაფიქრდით მთავრობის წევრების მოვალეობებზე

 

 

აქტივობა 4

ინგლისური

მოსწავლეები დაფიქრდებიან ქვეყანაშ არსებულ პრობლემებს და ჩაწერენ იმ სამინისტროს გრაფაში, რომელსაც ევალება ამ პრობლემის მოგვარება.  

 

 

 

დაწერეთ ჩვენს ყვეყანაში არსებული პრობლემები იმ სამინისტროს გრაფაში რომელსაც ევალება მათი მოგვარება

 

აქტივობა 5

 

 

ინგლისური

ა. მასწვლებელი ბარათის საშუალებით უხსნის მოსწავლეებს SECOND CONDITIONAL.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ყურადღებით გაეცანით ბარათზე არსებულ ინფორმაციას

 

აქტივობა 6

კომპიუტერული ტექნოლოგიები

 

მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს  google.slide ში მუშაობის პრინციპებს

 

 

აქტივობა   7

მასწავლებელი უხსნის თუ რა თემაზე უნდა შექმნან

 

 

 

 

 

შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები

ძალიან კარგი

კარგი

საჭიროებს მუშაობას

მოსწავლე მსჯელობს მთავრობის წევრების უფლება მოვალეობებზე

მოსწავლე ერთვება დისკუსიაში არგუმენტირებულად აფიქსირებს მის აზრს

მოსწავლე მოონაწილეობს დისკუსიაში

მოსწავლეს უჭირს დისკუსიაში მონაწილეობა

ნასწავლი გრამატიკული მასალის  გამოყენებით შეადგენენ 5 წინადადებას განსხვავებებზე

ნასწავლი გრამატიკული მასალის   გამოყენებით შედაგენენ 5 წინადადებას

ნასწავლი გრამატიკული მასალის   გამოყენებით შედაგენენ 4 წინადადებას

ნასწავლი გრამატიკული მასალის  გამოყენებით შედაგენენ 2 წინადადებას

შედგენილ წინადადებებს წარადგენენ google.slide ცხრილის საშუალებით

მოსწავლეს google.slide საშუალებით  შეუძლია ცხრილის შექმნა, ტექსტის ჩასმა და რედაქტირება

მოსწავლეს google.slide საშუალებით  შეუძლია ცხრილის შექმნა, ტექსტის ჩასმა მაგრამ უჭირს ტექსტის რედაქტირება

მოსწავლეს google.slide საშუალებით  უჭირს  ცხრილის შექმნა და ტექსტის ჩასმა 

 

No comments:

Post a Comment